Wojskowe Koło Łowieckie nr 510 „Batalion" w Grójcu zostało powołane do życia na podstawie uchwały Powiatowej Rady Łowieckiej w Grójcu z dnia 22 lutego 1974 roku i wpisane do rejestru tejże Rady pod pozycją 11.
Założyciele Koła:
• Krzysztof DOLEWSKI
• Romuald NETZEL
• Kazimierz ZAKRZEWSKI
• Bazyli SOROKOWSKI
• Bronisław SZUMIGŁOWSKI
• Jan URYNEK
• Stanisław MATUSIAK
• Eugeniusz KOŚCIELNIAK
Założyciele postanowili, że symbolem Koła będzie niepowtarzalnie piękny i wojowniczy ptak zwany batalionem (Philomachus pugnax).
Wymiary ciała samczyka to 30 cm, rozpię¬tość skrzydeł 59 cm, natomiast wymiary ciała samiczki to 11 cm przy rozpiętości skrzydeł 44 cm. Batalion poza okresem godowym ma upierzenie z wierzchu brązowo-rude i znaczone czarno. Podgardle białe, a pierś rdzawą, podbrzusze białe, ogon rdzawo-rudy z białym obramowaniem sterówek. Nogi wysokie koloru zgniłozielonego, dziób czarny. Okres godowy przypada na maj. Jest to również u samców czas zmiany upierzenia - na głowie pojawiają się dwa czuby, a szyję zdobi kryza złożona z długich i błyszczących piór. Wachlarz barw kryzy u samców jest tak duży, że nie sposób spotkać dwóch jednakowo upierzonych osobników.
Samica ma znacznie skromniejszą szatę niż samice. Składa zwykle cztery gruszkowate jaja o zabarwieniu żółtawozielonym lub jasnozie-lonym w brązowe i brązowo-szare plamki. Ptak ten nie ma podgatunków, jego biotopem są rozległe, wilgotne łąki z niewielkimi partiami lekko wzniesionego terenu, tundra. Gniazduje w dość głębokim dołku w suchym miejscu, pod osłoną wysokiej roślinności zielnej. Występuje głównie w Skandynawii, środkowej i północno-wschodniej Europie oraz w północnej Syberii. Zimuje w południowej i południowo-wschodniej Azji, południowej i zachodniej Afryce na południe od Sahary.
W Polsce nieliczny ptak lęgowy w jej północnej części i bardzo nieliczny we wschodniej. Liczniej występuje na przelotach. Obecnie nie poluje się na bataliony, gdyż są objęte całoroczną ochroną.
W składzie pierwszego Zarządu Kola zasiedli koledzy:
• kol. Krzysztof DOLEWSKI - prezes
• kol. Zbigniew GOLUCH - łowczy
• kol. Henryk JANCZEWSKI - skarbnik
• kol. Kazimierz ZAKRZEWSKI - sekretarz
Prezesi Koła w latach:
Łowczyowie Koła w latach;
Skarbnicy Koła w latach;
Sekretarze Koła w latach;
KOLEDZY UHONOROWANI ODZNACZENIAMI ŁOWIECKIMI:
ZŁOMEM
ZŁOTYM MEDALEM ZASŁUGI ŁOWIECKIEJ
SREBRNYM MEDALEM ZASŁUGI ŁOWIECKIEJ
BRĄZOWYM MEDALEM ZASŁUGI ŁOWIECKIEJ
ZA ZASŁUGI DLA POLSKIEGO ZWIĄZKU ŁOWIECKIEGO
ODZNAKA ZA ZASŁUGI DLA ŁOWIECTWA RADOMSKIEGO
HONOROWY CZŁONEK KOŁA
ŻYCIE KOŁA W OBIEKTYWIE
zdjęcia Zbigniew Adamski
W 2002 roku koło objęło opieką grób partyzanta - skoczka spadochronowego żołnierza armii czerwonej, który zginął w walce z hitlerowcami. Staraniem kolegów ustawiono głaz z tabicą pamiątkową. Napis na tablicy głosi:
Tu Spoczywa Piotr Muranow, skoczek partyzant ur. w 1905 roku. Zginął śmiercią żołnierza w dniu 15 XII 1944 roku. W rocznicę śmierci myśliwi z Wojskowego Koła Łowieckiego nr 510 " BATALION" w Grójcu. Cześć Jego Pamięci.
Miejsce spoczynku - ''Dukt Partyzanta ''.
Dziewiątego października 2004 roku Koło otrzymało sztandar. Fundatorami sztandaru byli członkowie koła i ich rodziny. Uroczyste wyświęcenie odbyło się w miejscowości Waliska w przeuroczej modrzewiowej kaplicy pod wezwaniem Matki Kościoła. Poświęcenia sztandaru dokonał proboszcz parafii Klwów. W uroczystości wzięli udział mysliwi koła wraz z rodzinami oraz zaproszeni goście . Wsród zaproszonych gości był poseł na sejm RP kol. Mirosław Maliszewski, Dyrektor Generalnej Dyrekcji Lasów Panstwowych pan Janusz Dawidziuk, przedstawiciele samorządów terytorialnych, oraz zaprzyjaźnieni myśliwi z sąsiednich kół łowieckich. Po ceremionii poświęceaniua sztandaru odbyło się wbijanie gwoździ w drzewce sztandaru i uroczysta biesiada myśliwska. Wręczenia sztandaru Prezesowi Koła kol. Zbigniewiowi Adamskiemu dokonał Prezes Okręgowej Rady Łowieckiej w Radomiu kol. Andrzej Szczypiór
W roku 2007 koło rozpoczęło budowę domku myśliwskiego, który sfinansowany został ze skladek myśliwych z WKŁ nr 510 BATALION w Grójcu. Budowę zakończyliśmy w roku 2010. Znakomitą większość prac zwiazanych z budową wykonywali sami koledzy.
Tak rozpoczynaliśmy
Efekt końcowy
Prace kol. Włodzimierza Mancewicza
zdjęcia Zbigniew Adamski
W październiku 2014 roku obchodziliśy 40 rocznicę powstania Wojskowego Koła Łowieckiego nr 510 " BATALION" w Grójcu. Uroczystość rozpoczęła msza święta celebrowana przez proboszcza parafii Klwów kisędza Stanisława Pudzianowskiegow przepięknym kościółku w Walisce. Druga część uroczystośsci odbyła się na terenie osady myśłiwskiej gdzie przybyłych gości i poczty sztandarowe przywitał Prezes Koła Kol. Mieczysław Sośniak. Prezes zapoznał zebranych z krótką historia koła i wręczył zebranym okolicznościowy znaczek i książkę autorstwa Zbigniewa Adamskiego. W dalszej części ksiądz proboszcz poświęcił naszą osadę. Wśród gość byli Prezes Z O PZŁ w Radomiu Kol. Wojciech Szymański oraz Prezesi Kół z terenu Grójca i Nowego Miasta. Prezes Zarządu Okregowego Polskiego Związku Łowieckiego w Radomiu udekorował Sztandar Koła Odznaką Za Zasługi Dla Łowiectwa Radomskiego, taką samą Odznaką wyróżniony został Kol. Zygmunt Dąbniak. Uroczystość uświetniła Orkiestra Dęta OSP z Nowego Miasta. Po częśći oficjalnej wszyscy spotkaliśy się na biesiadzie myśliwskiej u Koleżąńki Iwony Baranowskiej w Kaleniu.
Serwis fotograficzny z uroczystości w zakładce Galeria.
zdjecia Zbigniew Adamski
zdjęcia Zbigniew Adamski
KOLEDZY KTÓRZY ODESZLI DO KRAINY WIECZNYCH ŁOWÓW :